İYİLİK İÇİN SANAT DERNEĞİ’NDEN MODERN HERKÜL’ÜN GENÇ VE BAŞARILI YARATICISI EMRE YUSUFİ’YE ZİYARET

27.09.2018 - Perşembe 16:23

İstanbul’da, 1981 yılında doğan Emre Yusufi, genç yaşına rağmen başarılı işlere imza atıyor. Grafik tasarımcısı, sanat yönetmeni ve müzisyen olan sanatçı, Floransa'da Academia Italiana Güzel Sanatlar Okulu'ndan ve Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Sanatlar Bölümü'nden mezun olduktan sonra yüksek lisansını Yeditepe Üniversitesi görsel iletişim tasarımı ve grafik sanatlarından aldı.

Bursunu takiben, baş sanat yönetmeni olarak Lemonade reklam ajansının kurucu ortağı oldu. Halen Türkiye pazarına yönelik kampanya ve reklamları yöneten Emre Yusufi, reklamcılık kariyerinin yanı sıra İngiltere, İtalya ve İstanbul'da uluslararası sanat sergilerine katılıyor ve projeleriyle dünyadaki sanatseverlerle buluşuyor.

 

Kendisini “sanat yapan bir tasarımcı” olarak tanımlayan Emre Yusufi, sanat hayatını şöyle anlatıyor:

 

“Belli bir kronolojiyle gidiyor sanat hayatım. Daha önce de ‘Masumiyete Dönüş’ diye, yetişkin insanların gözlerini daha büyük resmettiğim ve o masumiyet duygusunu yarattığım bir seri vardı. Sonra ‘Savaş ve Hayvanları’ yaptım. Buradaki duygu tamamen savaşın egemen olduğu dünyada hayvanların bize aynen insanlar gibi karşılık verebilmesi üzerineydi. Şimdi ‘Herkül’ temalı işlerle gidiyoruz. Bildiğimiz tanrı Herkül’ü hayatın içinde; yüzerken, telefonla konuşurken, araba kullanırken, kaykaya binerken görme fikri orijinaldi çünkü. Çok ilginç geldi insanlara, ciddi bir etki yarattı.”

 

Bu sene 3’üncü kez Contemporary Istanbul’a katılan sanatçının kişisel sergileri ve tasarım alanında ödülleri bulunuyor.