Yüksek ev kiralarına şikayetler arttı: "Sokaklarda mı yaşayalım!"

16.03.2023 - Perşembe 09:56

Yüksek ev kiralarına şikayetler arttı!

Yüksek enflasyonla birlikte geçen yıldan bu yana herkesin gündeminde olan yüksek kira fiyatları, yaşanan deprem felaketiyle birlikte tırmanışa geçti. Kira zamlarıyla ilgili Şikayetvar’a ulaşan şikayetlerde ciddi oranda artış yaşanırken, yüzlerce kiracı taleplerini Şikayetvar üzerinden duyurdu. Fahiş kira zamları, en çok şikayet edilen konu olurken ev sahiplerinin hukuksuz davranışları ve tehditleri ve yıl içerisinde birden çok zam talebi en çok şikayet edilen diğer konular arasında yer aldı.

Geçtiğimiz yıl yüksek enflasyon nedeniyle alevlenen fahiş kira bedelleri, yaşanan depremin ardından vatandaşların en çok dile getirdiği sorunlardan biri oldu. Felaketin yaraları sarılmaya devam edilirken, depremzede vatandaşlar kendilerine yeniden hayat kurmak için çevre illere yöneldi. Depremzedelerin zorunlu olarak göç ettiği illerde bazı fırsatçı ev sahipleri satılık ve kiralık konutlara yüksek miktarda zam yaptı. Öte yandan geçen yıldan bu yana devam eden yüksek enflasyonun tetiklediği kira artışlarıysa tırmanışını sürdürüyor. Tüketiciler ile markalar arasında çözüm köprüsü görevini üstlenen Şikayetvar’a konuyla ilgili taleplerini ileten vatandaşlar, yetkililerin bir an önce gerekli yaptırımları uygulamalarını ve kira zamlarının yeniden düzenlemesini istiyor.

Türkiye’nin dört bir yanından kira zamlarıyla ilgili çözüm platformu Şikayetvar’a ulaşan bazı şikayetleri sizin için derledik:

Depremden etkilenenler başka illere tahliye edildikten sonra depremzedelerin komşu şehirlere gelişlerini fırsat bilip kirası 5.000 TL olan ev, 8.000 TL - 10.000 TL verildi. Gerekli yerlere şikayet edildi. Ne zaman biri çıkıp şu ev sahiplerine dur artık diyecek?

Mersin’de kiralar İstanbul’u geçti!

Mersin'de deprem sonrası göçün artmasından dolayı inanılmaz fahiş fiyatlar uygulanmakta olup kira fiyatları neredeyse İstanbul'u geçmiş durumda. Utanç tablosu. Bunun bir kriteri ve dayanağı olmalı. Denetim söz konusu değil ve acilen Mersin'de bu konuyla alakalı bir devletin soruşturma açması gerekiyor.

Sokaklarda mı yatalım?

Ev sahibim 4 bin olan kiramı 10 bin yapmak istiyor devletin verdiği yüzde 25'lik zam oranına uymuyor bana baskı yapıyor kiralık ev bulamıyoruz asgari ücretle çalışan bizler ne yapalım sokaklar da mı yatalım devletimizin bu kira işine el atmalıdır maaş belli artık ev kiraları bir maaşdan fazla oldu buna acil müdahale gerekiyor.

Ev sahibim resmen tehdit ediyor!

Antalya Kepez’de yaşıyorum. 3 yıldır aynı dairede oturuyorum. 1.250 TL olan kiramı, ev sahibi 7.500 TL yapmak istiyor. “Ya öde, ya çık” diyor. İlk girişte tahliye taahhütname imzalandı. Tarih var mı hatırlamıyorum. Resmen tehdit ediyor. Yüzde 600 zam olur mu buna dur diyecek kimse yok mu?

3.000 TL’lik kiram, 9.000 TL oldu!

Ev sahibimin fahiş kira artışı yapmak istiyor. Artık devlet tarafından dur denilmeli. 3.000 TL kiram var. 2 yıldır oturuyorum bu ay yeni kira zammı yapılması gerekiyor. Yasal hakkı yüzde 25 olmasına gereken kira 3.750 TL. Hadi diyelim piyasanın durumu nedeniyle 5000 TL olsun. Ev sahibimin istediği kira bedeli 9000 TL… Ne yapabilirim?