ÜNLÜ İÇ MİMAR AHMET GÜNEŞ’TEN 2022 İÇ MİMARİ TRENDLERİ.

2022’de de etkileri devam eden pandeminin konut, ofis ve iç mekan tasarımlarında büyük değişimlere neden olacağına dikkat çeken ünlü iç mimar Ahmet Güneş, doğallık, sakinlik ve sadeliğe dönüş olacağını belirtti‘ Bir çoğumuz  son iki yılda yaşam alanlarımızı değiştirmeye ve dönüştürmeye başladık. Salgın öncesinde evlerimiz hayatımızın sadece bir parçasıydı. Günün çoğunu dışarıda geçirirdik. Koronavirüs pandemisi her şeyi değiştirdi.2020 de her şeyi evlerde yapabildiğimizi keşfetmek durumunda kaldık. Evlerde daha fazla vakit geçiren kişiler yenilikler ve değişiklikler yapmaya yöneldi.Evlerimiz hayatımızın merkezi oldu’ dedi.

DOĞALLIK,SAKİNLİK VE  SADELİĞE DÖNÜŞ

Son birkaç yıldır  karantina süreçlerini yaşamak herkese  mahremiyetin önemini  vurgulayan Ahmet Güneş, evde özel bir alan yaratmak, sessiz anlar için zaman ayırmaya yardımcı olabilir. Herkesin kendini dinlemek ve zaman ayırabilmek için sesiz bir yere bir köşeye ihtiyacı var.. 2022’de insanların evden çalışma ile ofise gitme arasında bir karma çalışma dönemi yaşadığı o yüzden de evlerin de aynı zamanda insanları ofisi olmaya devam ettiği bir dönem yaşanmaya devam ediyor. Sessiz  bir oda ya da salonda oluşturacağınız bir bölüm  çalışmaya devam etmemize  yardımcı olacaktır. Okumak, çizmek, düşünmek veya sadece hareketsiz kalmak için sessizce kendimize zaman ayırabileceğiniz bir alan veya oda. ’dedi.

2022 yılında   doğal malzemelerin kullanımının daha da çok artacağı, ahşap, doğal taş, terakota gibi materyallerin yanı sıra mermer zemin, duvar ve tezgahlar dışında mobilya ve aksesuarlarda da daha fazla karşımıza çıkacak. Eskimeyen ve her tasarım dilinde farklı bir şekilde hayatımızda olan  ahşap, bu yıl da duvar panelleri olarak  çok  kullanılıyor. Daha çok minimal tasarımlarda gördüğümüz keten kumaşlar ve ahşap natürel dokuların yanı sıra kadife, şerpa ve buklet gibi dokulu kumaşlara metal dokulara ve pirinçlere de çokça yer verileceğinin altını çizdi. Eski ile yeniyi karıştırmanın, renklerle oynamanın da tam zamanı. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta gereksiz fazlalıklardan kurtulmak,konforu yakalamak için işlevselliği arttırmak.

 Bireyler arası mesafenin planlandığı mekanlar   sadece bugünün değil geleceğin olmazsa olmazlarından olacak. Sağlık ve teknoloji   daha ön planda olacak ve mekanların ısı, ışık ve hava kalitesi gibi açılardan düzenlenmiş altyapılarla tasarlamanın ne kadar önemli olduğunun pandemi  ile beraber önemi daha da arttı. .2022, sanat eserlerine yatırım yapmak veya zamanınızı evinizi renklendirecek eserler oluşturmaya ayırmak için  en uygun zamanlardan. Sürdürülebilirlik ve tasarımda doğa dostu bir yaklaşımın sadece bu yıl değil kalıcı bir trend olduğunu da söylemeden geçmeyelim.

2022’de   pastel renklerin daha tercih edilen  bir yıl olacağını ifade eden İç Mimar Ahmet Güneş, “Pastel renkler, evde rahatlatıcı bir  ortam oluşmasını sağlıyor. Yine de tercihini canlı renklerden yana kullanan kişiler de olduğunu vurgulayan ünlü iç mimar Güneş, tasarımlarda    mekana ve kişiye özel renkleri kullandıklarını ‘ belirtti.