TASARIMCI MÜESSER KURT’TAN FİLM GİBİ RUMELİ-İ ŞAHANE DEFİLESİ

31.03.2022 - Perşembe 15:37

Başarılı Moda tasarımcısı ve Balkan Modacısı Müesser Kurt’un yaklaşık 50 parça koleksiyonu film tadında muhteşem bir show ile sergilendi.

  

Ünlü koreograf Asil Çağıl koreografisi ve Devlet Sanatçısı Özlem Abacı’nın sanatsal kurgusuyla birleşen gösteri ayakta alkışlandı. Balkan Kültürünü ve Balkan kadınının zaman yolculuğuna tanıklık eden konuklar kostümlerin hikayelerinde hem modelleri, hem oyuncuları hem de ışık ve görsel sunumlarla desteklenmiş bir zaman yolculuğunda geçmişten bugüne  seyahat ettiler. Müesser Kurt defilesinde  Zeliha Çal, Simge Ünal, Yağmur Ayaz, Açelya Kartal, Seviye İkbal Tulgar, Melike Yalnız,Melissa Aslan, Jenya Krivenko,Türkan Geyik,  Duygu Çakmak , Derya Ekşioğlu ve Nazlıcan Erden gibi taçlı güzeller podyuma çıktı.Fashion art/Mesut Büyüksofuoğlunu n prodüksiyonuyla gerçekleşen defilenin saçları Sabit Akkaya ve ekibi, makyajlar ise Banu Saadet ve ekibi tarafından yapıldı.

     

RUYİAD ve REV yönetim kurulları basına konuşan Başkan Ayla Erdim, ‘Bu defile zamansız bir balkan kadını hikayesi. Nice savaş görmüş, göç yaşamış, birliğin gücüyle günümüze kadar gelmiş Balkan kadınlarını hikayesi podyuma taşındı.Tarihin günümüze seslenişine bu kez kumaşlar ve ilmekler aracı oldu’ dedi.

“HER BİR KIYAFETİN FARKLI HİKAYESİ VAR”

Tasarımcı Kurt, defiledeki tasarımlarla ilgili, “Eski Yugoslavya’da yaşanmışlıkları olan, göçle ilgili kıyafetleri sergiledik. Kıyafetlerin her birinin farklı hikayeleri var. Kıyafetlerin temaları da farklı. Kimi göç esnasında giyilmiş, kiminin aşkı barındıran bir hikayesi var, kimi aile yadigarı. Eskiden giyilmiş ve günümüze kadar korunabilmiş bu kıyafetlere ufak dokunuşlar yaparak farklı bir yorum kattım” dedi.

Bir göç müzesi kurmayı hedeflediğini söyleyen Kurt, “Ben son 10 yıldır Türkiye’de ciddi sayıda Rumeli insanının varlığını gördüğüm için ve elimdeki bu tarihi kıyafetlerin bir yerde toplanıp göç müzesi kurulması için bunun gibi birçok defilede yer alıyorum” diye konuştu.