Tarsuslu kadınlar ilk sinema deneyimlerini, Turna Misali filmiyle yaşadı

10.01.2023 - Salı 10:52

Turna Misali, Mersin'de izleyicileriyle buluşurken Mersin Büyükşehir Belediyesi ilk defa sinemaya gitme fırsatı yakalamış Tarsuslu kadınları bir araya getirerek keyifli bir heyecan yaşattı. Yönetmenliğini İffet Eren Danışman Boz, yapımcılığını Eyüp Boz'un üstlendiği film Kültür Bakanlığı ve TRT desteğiyle, Mersin Büyükşehir Belediyesi sponsorluğuyla çekildi. Turna Misali daha sonra İzmir ve İstanbul'da gösterime girecek.

Mersin'in Silifke ilçesinde çekilen Turna Misali filmi Mersin'de izleyicileriyle buluştu. Mersin Büyükşehir Belediyesinin desteğiyle çekildiği il olan Mersin'de gösterimine giren filmi Tarsus'un Taşkuyu, Mahmutağa, Girne, Barboros, Bahçe ve Kırklarsırtı Mahalleleri'nden gelen ve ilk kez sinemaya gelen 135 kadın heyecanla izledi.

Başrollerini Sennur Nogaylar, Necmettin Çobanoğlu, Timur Ölkebaş, Zeynep Elçin ve Sercan Can'ın paylaştığı Turna Misali, dünya prömiyerini 34. Uluslararası Tokyo Film Festivali'nde gerçekleştirmişti.

Bir yörük kadını olan Gülsüm Ana'nın ailesini, çevresini ve konargöçer olarak yaşayan yörükleri yerleşik hayata geçirmek isteyen düzene karşı tek başına giriştiği varolma savaşını anlatan Turna Misali en son 22. Anchorage Uluslararası Film Festivali'nde ‘Mother of Cultural Exchange' ödülüyle taçlandırıldı. Film, 5 Aralık 2022'de tamamlanan 2. Haliç Goldenhorn Uluslararası Film Festivali'nde de en iyi senaryo, en iyi kadın oyuncu, en iyi sanat yönetmeni ve jüri özel ödülü olmak üzere 4 dört ödülün yanı sıra, 2019'da TRT 12 Punto Senaryo Günlerinde TRT Ön alım ödülüne layık görüldü. 41. İstanbul Film Festivali'nde Türkiye prömiyerini yapan film, 10. Antakya Film Festivali'nde Yeşilçam Özel Ödülü aldı.

29. Adana Altınkoza Film Festivali'nde ve 33. Ankara Film Festivali'nde özel gösterim yapan film Mersin'den sonra İzmir'de Alsancak Karaca'da), daha sonra da İstanbul'da (Atlas 1948 ve ocak ayı içinde Kadıköy Sineması'nda) izleyicisiyle buluşacak.

Turna Misali hakkında
2021/Türkiye/98'
Renkli, Dcp, 2.39, 5.1 Sound Türkçe

Yapım
İEDB Film

Yönetmen
İffet Eren Danışman Boz

Yapımcı
Eyüp Boz, İffet Eren Danışman Boz

Senaryo
Eyüp Boz, İffet Eren Danışman Boz

Oyuncular
Sennur Nogaylar, Necmettin Çobanoğlu, Timur Ölkebaş, Zeynep Elçin
Sercan Can, Deniz Ceylan, Kasım Boran Aslan, Tankut Kılınç, Barbaros Engin

Görüntü Yönetmeni
Eyüp Boz

Kurgu
Melik Saracoğlu

Ses
Fatih Aydoğdu

Renk Düzenleme
Cem Taşkara

Ses Miksaj
Meriç Erseçgen

fragman: https://www.youtube.com/watch?v=GQOeeumOzL0&t=39s