Şarkısındaki Nakarat Başını Yaktı!

03.11.2022 - Perşembe 12:05

'Afrodit' lakaplı ünlü şarkıcı Banu Alkan'ın seslendirdiği 'Beyaz Orkide' isimli şarkının nakaratındaki sesin kendisine ait olduğunu söyleyen Nicole Peachey, ünlü sanatçıdan şikayetçi olmuştu. Bilirkişiden gelen rapora göre şarkının nakarat bölümünde sesin Banu Alkan'a ait olmadığı tespit edildi. Alkan hakkında 'manevi veya mali haklara tecavüz' suçundan 5 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

Şarkıcı Nicelo Peachey (Nicole Rona), Banu Alkan'ın yıllar önce çıkardığı Beyaz Orkida şarkısının kendi sesini izinsiz şekilde kullanıldığını ileri sürerek dava açtı. Şarkıcı, avukatı aracılığıyla Fikri Sınai Haklar Soruşturma Bürosu'na verdiği dilekçede 9 yıl önce deneme ses okuması yaptığını belirtti. Ancak bu kaydın izni dışında üzerine okuma yapılarak Banu Alkan tarafından 'Beyaz Orkide' ismindeki şarkı ile piyasaya sürüldüğünü iddia etti.

"KENDİ SESİYMİŞ GİBİ PLAYBACK YAPTI"

Peachey'in avukatı İlyas Geyik, savcılığa verdiği dilekçede, "Kamuoyunca 'Afrodit' lakabıyla, sinemada ise Banu Alkan ismiyle bilinen maruf sanatçı konserlerde, televizyon kanallarında ve özel gecelerde söylediği eserde nakarat ve özel okuma kısmı müvekkilime ait sesi izinsiz olarak kullanarak kendi sesiymiş gibi seslendirmekte ve playback yapmaktadır" ifadelerini kullandı.

Şarkısının nakaratında başka birinin sesini kullanan Banu Alkan hakkında hapis istemiyle dava açıldı

BİLİRKİŞİ: SES BANU ALKAN'A AİT DEĞİL

Şikayetin ardından başlatılan soruşturma kapsamında ilk olarak söz konusu şarkı, müzik bilirkişisine gönderildi. Bilirkişiden gelen rapora göre 'Beyaz Orkide' şarkısının, "Beyaz beyaz orkidem, deli miyim sanki ben, aşkından alev alev yanıyorum orkidem" sözlerinin geçtiği nakarat bölümünde sesin Banu Alkan'a ait olmadığı tespit edildi. Ancak raporda söz konusu sesin müştekiye ait olup olmadığının ispat edilmesi için müşteki tarafından yapılan ses kaydına ihtiyaç olduğuna değinildi. Alkan hakkında 'manevi veya mali haklara tecavüz' suçundan 5 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

Şarkısının nakaratında başka birinin sesini kullanan Banu Alkan hakkında hapis istemiyle dava açıldı