“Renkler ile Mutluluk” sergisi ile Ulus’ta sanat uyanıyor

06.05.2018 - Pazar 09:09

 

 

Ankara Kalesi’nin bulunduğu Ulus semti sanat severleri buluşturan galeriler ile canlanıyor. Boho Concept bu canlılığa keyifli dokunuş yapan yerlerden biri. Butik kafe konsepti ve sanat galerisi alanı ile eserlerini sergilemek isteyenleri ağırlayan mekan, tarihi Ulus caddeleri için de can suyu görevi görüyor.

Açılışından bu yana bir çok başarılı ismi Ankaralı sanatseverler ile buluşturan galeri, şehir dışından bir çok sanatçıya da ev sahipliği yapıyor. Ortaokul yıllarından beri resim ile ilgilenerek soyut eserleri tuvale aktaran Eşsiz Kürek, ismi gibi eşsiz eserleri ile Ankaralılar ile buluşuyor. Soyut resimlerle renklerin uyumunu aktardığını belirten sanatçı, Ulus gibi tarihi bir yerde eserleri ile yer almaktan mutluluk duyduğunu belirtti.

Büyük bir titizlikle hazırladığı resimlerini Mersin’den Ankara için özel olarak getiren sanatçı, küçüklüğünden beri resim ile uğraştığını ve bu yeteneğini kendi kendisine geliştirdiğini belirtti. Tema olarak, doğa içerisindeki objeleri anlamlandırıp, düşünceden objeye sanatsal bir biçim kazandırmaya çalıştığı eserleri bir hafta süre ile Ankara’da olacak. Mersin’de kendi atölyesi bulunan Eşsiz Kürek resim ile tanışma yolculuğunu ise şu cümleler ile ifade ediyor: “ Çocukluk yıllarımdan lise hayatıma kadar resim yapmaya devam ettim.

Bir çok sergiye katıldım. Bu kişisel üçünü sergim. Daha önceki sergilerimi Mersin’de açtım. Eserlerim ile insanları mutlu etmek istiyorum. Bu sebeple resim yaparken canlı renkler kullanmaya özen gösteriyorum. Sergilerimin adı “Renkler ile mutluluk” Öğretmenlerim sayesinde yeteneğimi keşfettim ve özel bir eğitim almadan kendimi geliştirdim. Ulus’un tarihi dokusu insanı büyülüyor. Her sanatçının mutlaka gelmesi gereken bir yer”

 

Otuz bir senedir Ankara’da yaşayan aslen Finlandiyalı olan Boho Concept’in sahibesi Sari Marianne Ekici, Ulus’u sanatın mekanı olarak tanımlıyor. Ulus’un yenilenmesi ile Bohem bir çehreye büründüğünü dile getiren Ekici, “ Ulus’ta bir çok galeri var hep birlikte bu tarihi dokuya sahip çıkarak gelen turistlere görsel bir şölen yaşatmayı amaçlıyoruz.

Ortak bir çalışma yürütüyoruz tüm galeri sahipleri ile beraber. Başka bir Ulus daha yok. Ankara’nın tüm tarihi bu sokaklarda. Boho Concept ile insanlara sanatı daha iyi tanıtmayı amaçlıyoruz. İnsanların kaleye gelmesini desteklemek en büyük arzumuz. Sanat ile Ulus’u hakettiği yere taşımayı istiyoruz” dedi.