#MeToo (#BenDe) kampanyası F1'deki grid kızlarının ardından otomobil fuarlarındaki hostesleri de vurdu. Bu yıl 8-18 Mart arası 88.'si düzenlenecek Cenevre Otomobil Fuarı'na (Geneva Motor Show) katılacak birçok küresel otomobil markası standlarında mini etekli-yüksek topuklu kadın modellere yer vermeme kararı aldı.

Otomobil fuarlarında bir devrin sonu

Hollywood’da ünlü yapımcı Harvey Weinstein’ın cinsel saldırılarını ifşa etmek için başlayıp herkesi kapsayacak şekilde tüm dünyaya yayılan #MeToo (#BenDe) kampanyası, otomobil sektöründe de önemli değişiklilere yol açıyor.
‘FUAR BEBEKLERİNE’ VEDA
Cinsel istismarla mücadele kampanyasının hayatın tüm alanlarını etkilediğini belirten Bloomberg, perşembe günü başlayacak Cenevre Otomobil Fuarı’nda birçok şirketin ‘fuar bebekleri’ diye de söz edilen mini etekli-yüksek topuklu kadın modelleri standlarda kullanmama kararı aldığına dikkat çekti.

ASYA DEVLERİ BAŞI ÇEKTİ
Bu kararı alan şirketlerin başını Japonya’dan Toyota, Nissan, Güney Kore’den Ssangyong Motor çekiyor.
MODEL YERİNE UZMAN

Nissan’ın İsviçre’deki sözcüsü Sara Jenkins, ”Zaman değişti, standda ürün uzmanları kullanmak çok daha mantıklı, çünkü biz otomobil satıyoruz” dedi.
Toyota’nın lüks markası Lexus, Cenevre Otomobil Fuarı’na modeller olmaksızın katılacağını duyururken PSA Peugeot Citroen grubunun da aynı tercihte bulunduğu söyleniyor.