Meltem Özbek, MBFWI'de İlkbahar/Yaz 2019 koleksiyonunu sundu.

13.09.2018 - Perşembe 16:29

11-14 Eylül tarihleri arasında Zorlu Performans Sanatları Merkezi’nde gerçekleşen ve bu sezon altıncı yaşını kutlayan Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul kapsamında, Meltem Özbek sponsored by TENCEL™ İlkbahar / Yaz 2019 defilesi de takvimde yerini aldı.

Roma Mitolojisi’nde çiçeklerin ve baharın tanrıçası olan Flora’nın hikayesinden yola çıkan Özbek, koleksiyonu için Marakeş’teki Jardin Majorelle’in masalsı renklerinden ve büyüleyici çiçeklerinden ilham alıyor. Feminen ve özgür ruhlu bir kadının hikayesini anlatan Stories of Flora isimli koleksiyon çiçekli baskı motiflerine odaklanıyor.

Kobalt mavisinin, kırmızının ve Kodak sarısının hakim olduğu koleksiyonda, tasarımcının imzası haline gelen volanlı ve dik pilise detaylı gece elbiseleri ile etekler söz sahibiyken, akvarel boya efektine sahip çiçek motifleri bol ve boru paça pantolonlara zarif ve ölçülü bir iddia getiriyor. Dekoltede alışık olduğumuz lastik detaylarını drapaj tekniği kullanarak modernize eden Meltem Özbek, İlkbahar / Yaz 2019 koleksiyonunda Akdeniz rivierasını şehre getiriyor.

Stories of Flora’’ isimli koleksiyonu oluştururken okaliptüs ağacı özlerinden elde edilen doğal bir selülozik lif olan TENCEL™ elyaf kumaşlarına reaktif baskı tekniği kullanılarak motifler uygulandı. Kaygan ve yumuşak dokusuyla tene hafif bir dokunuş yapan TENCEL™ kumaşları, nefes alıp ve vücut ısısının dengesini de sağladığından özellikle yaz ayları için ideal.

Koreografisini Uğurhan Akdeniz’in üstlendiği Meltem Özbek sponsored by TENCEL™ defilesinin styling’ini Deniz Marşan, saç tasarımını Makas ekibi, makyajını ise M.A.C’in profesyonel makyaj artistleri üstlendi.

Meltem Özbek’in koleksiyonlarına shop.meltemozbek.com adresinin yanı sıra, Gizia Gate mağazasından da ulaşabilirsiniz.

Meltem Özbek hakkında:

Meltem Özbek, 1983 yılında İzmir’de doğdu. 2006 yılında İstanbul Bilgi Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden mezun oldu. Ardından, 2009 İstanbul Moda Akademisi’nde moda tasarımı eğitimini tamamladıktan sonra, İstanbul Moda Akademisi’nin düzenlediği karma defileye koleksiyonuyla katıldı. İTKİB’in düzenlediği 2010 Koza Genç Moda Tasarımcıları yarışmasına katılarak, deri kategorisinde birincilik ödülünü elde etti.

Vakko/Esmod Moda Akademisi eğitiminden sonra Bilsar Tekstil’de staj yaptı. Ardından, İstanbul Ticaret Odası’nın düzenlediği İstanbul Moda Atölyesi projesi kapsamında, 2012 Şubat ayında Londra’da gerçekleşen Pure London Fair’de koleksiyonunu sergilemeye hak kazandı.

2012 Mayıs ayında, İTKİB bursuyla London College of Fashion-Center for Fashion Enterprise’da Design Realisation programını tamamlayan Özbek, bu dönemde kendi marka kimliğini yaratma sürecine başladı. Stili ile kendi çizgisini çizen ve yenilikçi tasarımlarıyla hala moda severlere ulaşmaya devam ediyor.