Faydaları saymakla bitmeyen mastürbasyonun koronavirüse karşı savaşmak için iyi bir faydası olduğunu biliyor musunuz? Uzmanların açıklamalarına göre, mastürbasyonun bağışıklık sistemini artırmak gibi ek bir faydasından söz edilebilir.

Mastürbasyonun Faydaları saymakla bitmiyor

MASTÜRBASYON, BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİRİR Mİ?

İyi hissetmenizi sağlayan pozitif bir deneyim yaratarak stresi azaltır ve hastalıklarla savaşmaya yardımcı olur. Kimyasal olarak vücuttaki endorfini ve katekolamini artırır. Bu da bağışıklık sisteminin savaşmasına ve iyileşmesine yardımcı olur. Biyolojik olarak ksitosin hormonu seviyesini artırır. Bu hormon bağışıklık sistemindeki kortizolün negatif etkisini ortadan kaldırır. İmünolojik düzeyde ise cinsel uyarılma ve orgazm, bağışıklık sisteminin askerleri olan lenfosit dolaşımının artmasına neden olur.

Araştırmacılar, mastürbasyon orgazmının adrenalini ve prolaktin plazma konsantrasyonunu artırdığını da ortaya çıkardılar. Çoklu fonksiyona sahip protein hormonu olan prolaktin, bağışıklığı artıran hücreler tarafından da kullanılan bir protein.

whatamaleorgasmactuallyfeelslike-5fa3-f85b

Ancak bu araştırmanın sadece 11 katılımcıyla yapılmış küçük bir araştırma olduğu unutulmamalı. Hanx adlı cinsel sağlık markasının kurucularından olan Jinekolog Dr. Sarah Welsh, bağışıklık sistemindeki bileşenlerin, cinsel uyarılma ve orgazm tarafından aktive edildiğini destekleyen kanıtların bulunduğunu belirtti.

DİYABET VE PROSTAT KANSERİ RİSKİNİ AZALTABİLİR

Dr. Welsh, “Cinsel birliktelik veya mastürbasyon yoluyla ulaşılan orgazm, kan dolaşımındaki adrenalin ve diğer bağışıklık hücreleri seviyesinde artışa neden olur. Bu da, cinsel uyarılmanın bağışıklık sitemi üzerinde olumlu bir etkisi olduğunu gösterir” dedi.

Buna ek olarak araştırma, mastürbasyonun diyabet riskini azalttığını, prostat kanseri riskini azaltabileceğini ve kan basıncını düşürebileceğini gösterdi.

Londra’da bir klinikte görevli Dr. Lucy Glancey, mastürbasyonun bağışıklık sistemine faydasını dört kategoride tanımladı; fiziksel, stresi azaltması nedeniyle psikolojik, biyolojik ve imunolojik.
Dr. Glancey sözlerine şöyle devam etti;

Ancak çok önemli bir konuyu açıklığa kavuşturmakta fayda var: Mastürbasyon bir koronavirüs tedavisi değildir.