Baharın gelişi ve doğanın canlanması insanlar tarafından bayramlarla kutlanması gereken bir etkinlik olarak algılanan ve bir bahar bayramı olan Hıdırellez, dün gece tüm Türkiye’de olduğu gibi İstanbul’da bir çok yerde kutlandı.

MASLAK 1453’DE HIDIRELLEZ KUTLAMALARI

İstanbul’un yeni gözdesi Ağaoğlu Maslak 1453’de site sakinlerinin etkinlik alanında kurduğu bir dilek ağacı ve ev ile birlikte yakılan Hıdırellez ateşine ünlü İş Adamı Ali Ağaoğlu da eşlik ederken, katılanlar arasında pop müziğinin sevilen eşi Serdar Ortaç eşi Chloe Loughnan, Saffet Sancaklı ve kızı Duygu, Ozan Şer, Hakan Özgül ve sevgilisi Kirst Gordon ve Rose Kar gibi isimlerde vardı. Ali Ağaoğlu misafirleriyle ile bizzat ilgilenerek şenliklerin başlamasına kadar PM Restaurant’ta misafir etti. Misafirleriyle sohbet eden Ağaoğlu, daha sona projeyi bizzat kendi gezdirerek Maslak 1453’ü anlattı.

Hıdırellez, bütün Türk dünyasında bilinen mevsimlik bayramlarımızdan biridir. Ruz-ı Hızır (Hızır günü) olarak adlandırılan Hıdrellez günü, Hızır ve İlyas Peygamber’in yeryüzünde buluştukları gün olması nedeniyle kutlanmaktadır. Hızır ve İlyas sözcükleri birleşerek halk ağzında hıdrellez şeklini almıştır. Bu yüzden 6 Mayıs Günü kış mevsiminin bitip sıcak yaz günlerinin başladığı anlamına gelir.