25. Malatya Uluslararası Kültür Sanat Etkinlikleri ve Kayısı Festivali büyük bir coşku ile başladı. Önceki gün yapılan ilk etkinlikler büyük beğeni toplarken festivalin ilk gecesi ise ilk konserleri Buray ve Uğur Aslan verdiler. Konseri 50 bin den fazla Malatyalı izledi. Buray şarkıları ile hayranlarına unutulmaz bir gece yaşattı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Malatya Valiliği ile Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından organize edilen

Kayısının başkenti Malatya “25.Malatya Uluslararası Kültür Sanat Etkinlikleri ve Kayısı Festivali”ni Kültür ve Turizm Bakanlığı, Malatya Valiliği ve Malatya Büyükşehir Belediyesi iş birliğiyle düzenliyor. Bu yıl da pek çok etkinliğin düzenleneceği festival pazar günü bitecek. Festivalin ilk gününde kortej yürüyüşü on binlerin katılımıyla coşkuyla yapıldı. ‘Malatya tek yürek, mazisine layık istikbale yürüyor’ sloganıyla gerçekleştirilen 25’inci Uluslararası Kültür Sanat Etkinlikleri ve Kayısı Festivali kapsamında gerçekleştirilen kortej yürüyüşü siyaset, spor ve sanat dünyasının bütün renklerini bir araya getirdi.

Kırk dört çocuğun sünnet ettirildiği, mahalli sanatçıların yer aldığı, jandarma ve polis atlı birliklerinin olduğu, cirit takımının, halk oyunları gösterilerinin bulunduğu kortej yürüyüşünde, bisikletliler, modifiye araç tutkunları, yurt dışından gelen yabancı dans gurupları, siyasi parti temsilcileri ve üyeleri, ilçe belediye başkanları ve meclis üyeleri, muhtar dernekleri, merkez ve ilçe mahalle muhtarları, Malatya’da yer alan vakıf, oda ve dernek başkanları ve üyeleri, STK’lar, Malatya’da bulunan hemşehri dernekleri, Malatya’nın 13 ilçesinden 7’den 70’e bütün Malatyalılar birlik ve beraberlik içerisinde coşkuyla yürüdüler.

Binali Yıldırım ve Buray ilk güne damga vurdular…

Festivalin onur konuğu 65. Hükumet Başbakanı ve AK Parti Genel Başkan vekili Binali Yıldırım söylediği, Malatyalıların slogan türküsü “Malatya Malatya” ile açılışa damga vurdu. Gecenin ilerleyen saatlerinde sahne alan Uğur Arslan ve Buray konserine katılan on binlerce izleyici iki sanatçının şarkılarıyla adeta coştular. Sunuculuklarını Melis Küçüköner ve Erol Tunç’un yaptıkları konser etkinliklerinde Buray’dan önce sahne alan Uğur Aslan hayranları ile sohbet edip sevilen şarkıları onlarla birlikte seslendirdi. Yaklaşık 50 bin kişinin izlediği ve tıklım tıklım dolan konser alanında konser veren sevilen sanatçı Buray büyük bir coşkuyla karşılandı. Şarkılarını hayranları ile birlikte seslendiren sanatçı bir ara eline saz alarak Zülfü Livaneli, Neşet Ertaş ve Barış Manço’nun hit olan Yalan Dünya, Leylim Ley, Sarı Çizmeli Mehmet Ağa adlı şarkı ve türkülerini seslendirdi. Bir hayranına sahneden posterde imzalayan sanatçı gördüğü ilgi ve kalabalık nedeniyle Malatyalılara teşekkür etti.

CANER BUDAK