İŞ DÜNYASINI KARIŞTIRAN DOLANDIRICILIK DAVASI

 

İş dünyası büyük bir skandalla çalkalanıyor. İş insanı Aydın Ayata’yı dolandırmak suçundan hakkında 10 yıla kadar ceza istemiyle dava açılan, kendisini Sanko Holding ortakların gösteren ama sadece aile fertlerinden Osman Burak Konukoğlu’nun adı daha öncede birçok dava ile anılıyor.

Osman Burak Konukoğlu’nun karşılıksız çek keşide etmek suçundan ve çek şikâyet davasından ceza aldığı ortaya çıktı. Konukoğlu’nun sağlık sektöründeki yaklaşık 30 firmayı 80 milyon lira civarında dolandırdığı aktarıldı. Suç dosyasının kabarık olduğu öğrenilen Konukoğlu’nun daha önce yine dolandırıcılık ve adam kaçırma suçlarından hakkında işlem yapıldığı ve hakkında devam eden ceza davaları olduğu öğrenildi.

Edinilen bilgiye göre İşadamı Konukoğlu hakkında İstanbul’da faaliyet gösteren Medigen Farma İlaç  Pazarlama Sanayi ve Dış Ticaret A.Ş isimli medikal firmaları aracılığıyla, sağlık sektöründeki yaklaşık 30 firmayı 80 milyon lira civarında dolandırdığı yönündeki “suç duyurusu” üzerine İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca yapılan soruşturma sonucu hakkında İstanbul 2. Ağır ceza Mah. 2018/309E ve 2018/357E sayılı kamu davası açıldı.

Osman Burak Konukoğlu – Alican Dikmen

Osman Burak Konukoğlu’nun kurduğu ilaç firması aracılığıyla ünlü iş adamı Aydın Ayata’yı kendisine ortak yapacağı vaadi ile 23 milyon lira dolandırdığı ortaya çıktı. Konukoğlu hakkında 10 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

Konukoğlu’nun, 24 Ekim 2017’de İstanbul’da kaçırılan İranlı işadamları olayında adının geçtiği iddia edilmişti. İranlı milyarder işadamı A.S. (35) ve kız kardeşlerini, kendilerini MİT görevlisi gibi tanıtarak, otelden kaçırıp fidye isteyen suç şebekesi ile ilişkisi olduğu gerekçesiyle gözaltına alındığı vurgulanmıştı. Suç şebekesinin diğer üyelerinin tutuklandığı İst. 19. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davada Konukoğlu’nun adli kontrol ile serbest kaldığı öğrenildi.

Suç dosyası oldukça kabarık görülen Osman Burak Konukoğlu’nun daha öncede yargılandığı davalardan ceza aldığı, bu cezalardan dolayı verilen hüküm gereği adli kontrol şartıyla Salı verildiği ve hakkında yurt dışına çıkış yasağı bulunduğu biliniyor.