Dünyanın İlk Kadın Savaş Pilotu Sabiha Gökçen’in hayatı belgesel oldu... Belgesel modern Türk kadınını dünyaya tanıtmayı amaçladı.

GÜLŞAH Çeliker; yapımcı ve yönetmen… Türk Kızı, Gök Kızı, Atatürk Kızı; Sabiha Gökçen ( Sabiha Gökçen, The Legendary Girl of The Skies )

Yapımcı-yönetmen Gülşah Çeliker, dünyanın ilk kadın savaş pilotu Sabiha Gökçen’in başarı dolu müthiş kariyeri ve olağanüstü hayat hikayesini anlatan belgeseli 5 yıllık bir çalışmanın sonunda gerçekleştirdi. Belgeselde; genelde Türkiye Cumhuriyeti tarihi ve özelde havacılık tarihi ile Atatürk Türkiye’sinde, barış ve kadın temaları beraber ele alındı.

‘Türk Kızı, Gök Kızı, Atatürk Kızı: Sabiha Gökçen’ adındaki belgesel, ciddi bir ekip çalışması ile Rusya, Amerika, Fransa, Yunanistan Yugoslavya başta olmak üzere pek çok ülkeden elde edilen arşivlerin, Türkiye’de ilk kez yayınlanması da belgesele ayrı bir değer kazandırdı.

52 Dakikalık belgeselde; Sabiha Gökçen ile hayattayken yapılan özel röportajların yanısıra, ünlü tarihçi Cemal Kutay ve Atatürk’ün manevi kızı, Ülkü Adatepe, İsmet İnönü’nün kızı, Özden Toker Türkiye’nin ilk jet pilotlarından Korkut Efe, Rusya Koktebel’deki yüksek planörcülük okul arkadaşı; Mustafa İrkin, İlk kadın jet pilotlarından, Emekli Albay Şenay Günay, Selanik Konsolosunun kızı, Gül Karabuda, Eski Hava Kuvvetleri Komutanları, Emekli Orgeneral İlhan Kılıç ve Cumhur Asparuk, THK Eski Başkanı E. Korgeneral Erdoğan Karakuş, 1996 yılı Amarika Onur Ödüllü döneminden, Kurmay Albay Tayyip Özsever, aileye yakın Gazeteci ve yazar Orhan Karaveli ve son dönem F16 pilotlarından, Üsteğmen Berna Şen ve Üsteğmen Burcu Şahinkaya ile röportajlar yer alıyor. Her biri bir döneme tanıklık eden bu önemli insanların aktardıkları hikayelerle; Rusya’dan Amerika’ya Fransa’dan, Sabiha Gökçen’in 1938’de solo tur yaptığı Balkan Kentlerine dek, pek çok ülkedeki özel ve devlet arşivlerinden; yaklaşık 5 yıllık çalışmayla titizlikle seçilen yüzlerce fotoğraf, orjinal kayıt ve belgeler, bu belgeselde hayat buldu.

Biyografik özellikler taşıyan belgeselde, arka planda yakın dönemin renkli tarihi dokusu ve döneme ait özgün tarihi anektodları da içeren çok zengin bir üslup göze çarpmakta. Sadece Türkiye’de değil dünyada çok önemli bir yere sahip olan Sabiha Gökçen’in hayatı ele alınırken, dünya çapındaki havacılık uzmanları ve pilotların görüşlerine de yer verildi. Bu doğrultuda; havacılık uzmanı Dr. Gary Leiser, II. Dünya Savaşı pilotu Duncan Miller ve onunla birlikte Falcon 2000 ile son uçuşunu yaptığı Fransız jet pilotu Daniel Acton ile özel röportajlar gerçekleştirildi…

2003 yılı sonunda tamamlanan, ‘Türk Kızı, Gök Kızı, Atatürk Kızı, Sabiha Gökçen’ belgeseli Istanbul Harbiye Askeri Müzedeki; özel bir Gala gecesinin ardından, İngilizce ve Fransızca’ya çevrilerek; Türk ve Dünya izleyicilerine sunuldu.