FASHION TRUST ARABIA 2022 “MİSAFİR ÜLKE: TÜRKİYE” ÖDÜLÜNÜN SAHİBİ KENDİ ADINI TAŞIYAN MARKASIYLA BURÇ AKYOL OLDU!

27.10.2022 - Perşembe 08:59

Bu yıl dördüncü kez düzenlenen Fashion Trust Arabia Ödülleri, Doha’da gerçekleşen Gala Gecesi’nde sahiplerini buldu.

İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği iş birliği ile konuk ülke olarak davet edilen Türkiye’den “Misafir Ülke: Türkiye” ödülünü kendi adını taşıyan markasıyla Burç Akyolkazandı. Tasarımcıya ödülünü Onur Konuğu olarak katılan Neslihan Atagül Doğulu takdim etti.

Orta Doğu ve Kuzey Afrika bölgesinde gelişen moda tasarımcılarına her sene uluslararası tanınırlık ve finansal destek sağlamayı amaçlayan Fashion Trust Arabia (FTA) Ödülleri 26 Ekim Çarşamba Günü Doha’da Katar Ulusal Müzesi’nde gerçekleşen etkileyici Gala Gecesi’nde sahiplerini buldu. İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) iş birliği ile “Misafir Ülke: Türkiye” kategorisinde yarışmak üzere seçilen Burç Akyol, Bünyamin Aydın, Ceylin Türkkan Bilge ve Şansım Adalı arasından kazanan Burç Akyol’a ödülünü Onur Konuğu olarak başarılı oyuncu Neslihan Atagül Doğulu takdim etti. Heyecanlı geceye İHKİB Etkinlikler Komitesi Başkanı Nejdet Ayaydın, IAF (International Apparel Federation) Başkanı Cem Altan ve Dice Kayek Markası kurucuları Ayşe Ege ve Ece Ege katıldı.

Davete zarif Dice Kayek tasarımı elbisesiyle katılan Neslihan Atagül Doğulu, global moda dünyasını bir araya getiren bu prestijli gecede yer almaktan duyduğu heyecanı “Moda sektörünün önde gelen isimleriyle birlikte vizyonlarıyla fark yaratan birbirinden yetenekli dört Türk tasarımcının heyecanına ortak olmak mutluluk verici. Türkiye’den katılan dört değerli tasarımcı arasından Burç Akyol’a FTA ve İHKİB iş birliği ile “Konuk Ülke” özel ödülünü takdim etmekten gurur duyuyorum,” sözleriyle anlattı. Moda tasarımı kariyerine tasarımları ile bir hikaye anlatma hayaliyle Paris’te başlayan Burç Akyol, lüks moda evlerinde edindiği deneyimlerle 2019 yılında kendi adını taşıyan markasını kurdu. Sokak stilini couture ile harmanlayan tasarımcı farklı malzemelerle sıra dışı parçalar yaratıyor. Tasarımcının Türk ve Fransız kimliğini buluşturan marka, materyal ve kalıp seçimine önem verdiği detaylarla olağanüstü
bir his yaratmaya odaklanıyor.
Dünyaca ünlü moda tasarımcıları Zuhair Murad, Amina Muaddi, Pierpaolo Piccioli, Iris Van Harpen’in yanı sıra, global moda endüstrisinin önde gelen isimlerinden Carine Roitfeld ve Lorraine Schwart'ın aralarında bulunduğu jüri, altı farklı kategoride yarışan genç tasarımcıları ödüllendirdi. Kazanan finalistler para ödülünün yanı sıra FTA’nın perakende ortakları ve moda sektörünün profesyonel isimlerden bir yıllık kişiselleştirilmiş mentörlük programına katılma şansına sahip oldu. MATCHESFASHION kazanan finalistlere destek olurken tasarımlarını e-ticaret platformlarında satışa sunacak. Bisceter Village ve Maison de Mode kazanan her yarışmacıya mentörlük programları sunarken Maison Pyramide tasarımlarını Paris Moda Haftası kapsamında showroomunda sergileyecek ve halkla ilişkiler danışmanlığı verecek.

 

Fashion Trust Arabia Hakkında:
Fashion Trust Arabia (FTA), benzersiz bir yardım amaçlı girişim olup ODKA bölgesindeki yetenekli tasarımcıları keşfetme, maddi olarak destekleme ve geliştirmeye, ayrıca bölgenin gelişen moda sektörünün dünya çapında tanıtılmasına odaklıdır. Fashion Trust UK girişiminin başarısı üzerinde inşa edilen Fashion Trust Arabia, 2018 yazında kurucu ortak Tania Fares ile eş yönetim kurulu başkanı Ekselansları Sheikha Al Mayassa bint Hamad bin Khalifa Al-Thani tarafından Onursal Başkan Ekselansları Sheikha Moza bint Nasser’in himayesinde kurulmuştur.
Bölgede türünün ilk girişimi konumunda bulunan FTA, ODKA’nın uluslararası pazara açılmaya hazır yetenekli tasarımcılarına maddi ödüller ve dünya standartlarında stratejik sektörel mentorluk gibi hızlandırıcı fırsatlar sunuyor.
Geleneksel FTA Ödül Töreninde kazanan 4 tasarımcıya işlerinin büyüklüğüne ve yıllık cirolarına bağlı olarak kilit iş geliştirme alanları için 100.000 - 200.000 arasında değişen mali hibe veriliyor. Franca Sozzani Ödülünü kazanan tasarımcı ise işine hızlı bir başlangıç yapabilmesi için 25.000 maddi yardımın yanı sıra markasını geliştirmek için sektörün önde gelen isimlerinden ve iş ortaklarından özel bir mentorluk programı alma hakkına sahip oluyor.
Kazanan tasarımcılar ayrıca Londra merkezli global lüks perakende sitesi MATCHESFASHION.COM ile bir yıllık iş birliğinden yararlanacaklar. Bu kapsamda bir mentorluk programına katılmanın yanı sıra koleksiyonlarını tüm kanallarda tanıtabilecekler. Maison de Mode da FTA yarışmasını kazanan tasarımcılara sürdürülebilirlik konusunda özel rehberlik sağlayacak.