Erem Cengiz “GÖRSELLİK YANINDA FONKSİYON DA ÖNEMLİ”

27.06.2020 - Cumartesi 05:20

 

Binalarda yaşayan kişilerin sigara içmek, yemek pişirmek ve temizlik yapmak vb. etkinlikleri sonucunda da bazı kimyasal maddeler ve partiküller kapalı ortam havasına eklenmektedir. Binanın kendisi, mobilyaları ve diğer malzemeleri partikül ve kimyasal maddelerin artmasına katkıda bulunmaktadır. Bu kirleticilerle tek tek uğraşmak için düzenlemeler yapmak, başarısız, pahalı ve yetersizdir. Ev içinde bilinen yüzlerce kimyasaldan etkilenim düzeylerini belirlemek çok zor bir iştir. Bu bileşikler arasındaki olası etkileşim bunu daha da güçleştirmektedir.

Japon LIXIL firmasının türünün dünyadaki tek örneği olan yüksek teknoloji ürünü iç cephe dekoratif duvar seramiği ECOCARAT, ortamdaki sigara kokusu, mutfaklardaki yemek kokuları , ev hayvanlarının yaymış olduğu kokular, ayakkabı dolapları ve banyolarda oluşan kötü kokuları giderme özelliğine sahip.

Sağlık açısından %70 üstü ve %40 altı nem seviyesi solunum yolu hastalıklarına neden olmaktadır. Ecocarat mekanda %70 üzerine çıkan nemi içine çekiyor. %40 ‘ın altına düştüğünde ise içindeki nemi ortama geri veriyor. Odadaki nem Ecocarat ile tamamen kontrol altına alınarak bakteri ve küf oluşumu engellenmiş oluyor.

İç mekan tasarımları ile dikkat çeken iç mimar Erem Cengiz, Ecocarat’ın dekoratif olarak mekanlara getirdiği zenginliğin yanında ürünün fonksiyonel özelliklerini de gördükten sonra projelerinde bu ürünü kullanmaya karar verdiğini söyledi.

“Projelerimde görsellikle birlikte foksiyonelliğe de önem veriyorum.”diyen iç mimar Erem Cengiz, Ecocarat’ın Türkiye ve Hazar Bölgesi Distribütörü KBT Kimya ile birlikte projelerinde sağlıklı bina konseptini ön planda tutacağını dile getirdi.