Epilepsi için ‘Bir Resim Yap’tılar

03.03.2019 - Pazar 14:15

 

Ressam Tülin Kanun'un sosyal sorumluluk projesi 'Bi-re-y' (Bir Resim Yap) projesi kapsamında, 26 Şubat Salı günü  Çırağan Sarayı'nda özel bir gece düzenlendi. Gecede; siyaset, cemiyet, iş ve sanat dünyasından çok sayıda ünlü isim, ilk defa fırçayı ellerine alarak yaptıkları resimleri açık artırma ile “Epilepsi ile Savaş Derneği” yararına açık artırmaya çıkarıldı. Geliri Epilepsi ile Savaş Derneği'ne bağışlandı. Sunuculuğunu Didem Taslan'ın yaptığı, Yavuz Seçkin’in de müzayedesini yönettiği gecede, Seda Sayan sahne aldı.

 

Sanatsız toplumların lisansız ve geçmişi olmayan uygarlıklarla bir olduğu dünyaca kabul görmüş bir olgudur diyen Ressam Tülin Kanun proje için şöyle konuştu; “Herkesin içerisinde aslında sanatçı bir ruh yer alıyor, bizim amacımız buna ışık tutmak ve ortaya çıkarmak.“ dedi.

 

Kazım Türker’in tablosu Orhan Çelikkan tarafından 40.000 TL’ye, Fatih Terim’in tablosu Habip Arıkan tarafından  80.000 TL’ye, Binali Yıldırım’ın tablosu Cihan Ekşioğlu tarafından 60.000 TL’ye, Bige Daruga Çalışkan’ın tablosu Alper Sürücü tarafından 100.000 TL ‘ye açık artırmada satın alındı.

 

 

BİREY PROJESİ HAKKINDA

Projenin misyonu; sanat ve sanatçı farkındalığına ülkemiz için sanatın önemine dikkat çekmek. Geliri her yıl farklı bir sosyal sorumluluk derneğine bağışlanan projenin ilk 3 senesinde bir çok ünlü isim bu deneyimi yaşayarak “Bi.Re.Y’’ projesine destek oldular. 2016 yılında çocuklarla yapılan proje, 2017 yılında Eski Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ve eşi Esra Şimşek, Demet Sabancı Çetindoğan, Lili Garih, Beyazıt Öztürk,  2018 yılında İç İşleri Bakanı Süleyman Soylu, Ajda Pekkan, Arzu Sabancı, TİKAD Başkanı Nilüfer Bulut gibi iş, sanat ve cemiyet dünyasının ünlü isimlerinden bazılarıydı. HABER: MURAT TAMAY