Bu hafta kavrulacağız! 40 derece için kritik 2 gün

31.07.2023 - Pazartesi 08:42

Meteoroloji Genel Müdürü son dönemde rekor seviyede artan hava sıcaklıklarının ardından yeni bir uyarıda bulundu. Meteoroloji, yazın en sıcak ve boğucu günleri olarak tanımlanan “eyyam-ı bahur” dönemi için bu haftaya dikkat çekti. İşte il il hava durumu raporu…

Bu hafta kavrulacağız 40 derece için kritik 2 gün

Yapılan son değerlendirmelere göre, yurdun kuzeydoğu kesimlerinin parçalı, yer yer çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra Ardahan ve Kars çevreleri, Rize ve Artvin'in iç ve yüksek kesimlerinin yerel sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı, diğer yerlerin az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğünden alınan verilere göre, hava sıcaklığında bugün önemli bir değişiklik olmayacağı, Ege ve Akdeniz kıyıları ile Güneydoğu Anadolu'da mevsim normallerinin üzerinde, diğer yerlerde mevsim normalleri civarında seyredeceği tahmin ediliyor. Rüzgarın ise genellikle kuzeyli, Akdeniz kıyıları ile güneydoğu kesimlerde güneyli yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette esmesi bekleniyor.

KRİTİK 2 GÜN

CNN Türk Meteoroloji Danışmanı Prof. Dr. Orhan Şen sıcaklık konusunda Perşembe ve Cuma gününe dikkat çekti. Prof. Dr. Şen, “Sıcaklıklar ortalamada devam ediyor. Çarşamba’dan itibaren artmaya başlayacak. Bugüne göre 4-5 derece artacak. Marmara, Ege, İç Anadolu ve Güneydoğu’da sıcaklıklar 40 dereceyi zorlayacak. İstanbul ve Ankara Perşembe Cuma 35-36 dereceyi görecek. Gelecek sıcak havadan Akdeniz bölgesi ve Kıyı Ege ile Güney Ege çok fazla etkilenmeyecek. Yağış hasreti devam ediyor.