Aslen Denizli’li bir ailenin çocuğu olarak Almanya’da Schleswig-Holstein eyaletine bağlı Pinneberg’de Dünya’ya gelen Barış Karabacak, yaptığı çalışmalar ile bir anda Almanya’da yaşayan Türklerin gurur kaynağı oldu…

BARIŞ KARABACAK ALMANYA’DA TÜRKLERİN GURUR KAYNAĞI..

Karabacak yaptığı çalışmalar sayesinde 2012 yılında Pinneberg kentinde kendisine örnek insanı ödülü verilmişti… Bu ödül kendisini bir anda siyasi çalışmaların içinde bulmasına neden oldu. Yaşadığı bölgede işlerinin yanı sıra siyasi çalışmalarda yapan, Barış Karabacak 2014 ve 2018 yılları arasında Schleswig-Holstein CDU Partisi ile eyalet yönetimine seçilmiştir. Bu dönemde yaptığı çalışmalar yalnız Türkler değil, bölgede yaşayan tüm yabancılar tarafından ilgi ile karşılanmış.


25 Ekim 2020 tarihinde yapılan Almanya Schleswig-Holstein Eyaleti Uetersen kenti belediye başkanı seçiminde, Alman Hristiyan Demokrat Partisi (CDU), başkan adayı olarak Türk kökenli Barış Karabacak’ı seçti. Seçim çalışmalara CDU üyesi Almanya eski Başbakanı Angele Merkel’de zaman zaman katıldı. Barış Karabacak belediye başkanı olmak için yarıştı. “Ben herkesin başkanı olmak istiyorum ve bu güzel gül kenti Uetersen’i daha parlak yarınlara taşımak istiyorum” diyerek çalışan Karabacak, seçimi kazanmadı, ancak gönülleri kazanmasını bildi..
Almanya’da yaptığı çalışmalar ile büyük ilgi çeken Barış Karabacak’a bir ödülde düzce belediyesinden geldi… Düzce Belediye Başkanı ve Bilim, Sanayi ve Teknoloji eski Bakanı Dr.Faruk Özlü‘nün elinden Başarı Ödülü aldı.
Başarılı İş İnsanı Barış Karabacak Euro Star,da yayınlanan Yeliz Akay,ın sunduğu Şehrin Patronları programına konuk oldu, Siyaset, İş Dünyası ve özel yaşamı ile ilgili bilgiler verdi… Çok farklı konularda güzel bir sohbet savasında geçen program özellikle Almanya’da yaşayan Türkler tarafından beğeni ile izlendi..

Barış Karabacak Kimdir?
Denizlili olan Barış Karabacak doğma büyüme üçüncü nesil olarak Almanya’nın Schleswig-Holstein eyaletine bağlı Pinneberg’de yaşamaktadır. Burada ekonomi bölümünü tamamlayan Barış Karabacak Hamburg’da büyük bir şirkette 6 yıl boyunca işletme müdürü olarak çalıştı. Barış Karabacak 2014 ve 2018 yılları arasında Schleswig-Holstein CDU Partisine ilk Türk olarak eyalet yönetimine seçilmiştir ve bugüne kadar uyum komitesi başkanı olarak görev yapmaktadır. Aynı zamanda kurmuş olduğu KURT Personal GmbH şirketinin ortağıdır. Karabacak yıllarca aktif bir şekilde Türk – Alman dostluğu için örnek bir isim olmuştur ve Türkiye-Almanya arasındaki ön yargıları kaldırmak için bir çok projede yer alıp hayata geçirmiştir. Karabacak 2012 yılında Pinneberg kentinin örnek insanı ödülünü almıştır.haber: serdar kara: